Папир

Папир је један од најпогоднијих и највреднијих материјала за рециклажу. Рециклажом папира знатно се смањује штетан утицај његовог отпада на животну средину. Папир и картон, одложени на депоније, полако труле производећи метан. Рециклирањем папира обезбјеђује се очување шума које су значајан извор кисеоника, од виталног значаја за опстанак живих врста, некима служи и као станиште, а земљишту даје стабилност.

Поступак рециклаже папира
Папир се прво потопи у кашасту смјесу у коју се убацују мјехурићи ваздуха. Штампарске и друге боје остају на површини, на пјени, која се затим одстрањује. Тако очишћена кашаста смјеша се користи за прављење рециклираног папира који се затим сијече на жељене величине и спреман је за употребу. Картонска амбалажа и новине се углавном праве од рециклираног папира.

Који папир се може рециклирати?
Папир који се може рециклирати чине: новине, часописи, рекламне брошуре, хартије из школа и канцеларија, картон, коверте… За рециклажу није погодан папир који садржи восак или термални факс-папир.

Колико пута се папир може рециклирати?
Папир је направљен од сићушних влакана. Зависно од врсте и дужине уграђених целулозних влакана, папир се може рециклирати од 5 до 20 пута, најчешће 12. Новински папир се може рециклирати најмање 7 пута.Пошто влакна временом постају слаба, папир се не може заувијек рециклирати.

Животни циклус папира: